Szkolenia dla menedżerów nie są lekiem na całe zło.
Czasami zamiast szukać kursy menedżerskie dla swojej Kadry Zarządzającej wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad. Jeśli sam zarządzasz zespołem pamiętaj o działaniach, które pozwolą Tobie świadomie przywodzić ludziom.
Poniżej, znajdziesz praktyczne rady.
Jeśli tylko zechcesz, wykorzystaj je!
1) Jasno precyzuj cele
Twój zespół, którym zarządzasz musi mieć jasno i precyzyjnie wyznaczone zadania, by mógł efektywnie osiągać założone przez Ciebie cele. Sprawdź czy na pewno tak jest. Podczas szkoleń z zarządzania zespołem dla menedżerów często zadaję takie pytanie. Pierwsza odpowiedź bez zawahania jest twierdząca. Jednak po czasie okazuje się, że nie do końca… Sprawdź to!
2) Przestrzeganie założonych zasad
Jeśli ustalisz jakieś zasady, to koniecznie kontroluj proces zmian. Jeśli Ty jako manager, szef nie zadbasz o to, nic się nie zmieni. Nie licz na to, że wyślesz ludzi na jedno szkolenie sprzedażowe i teraz zaczną sprzedawać. To Ty musisz być inicjatorem zmian, jeśli na coś się umawiacie dopilnuj tego.
3) Poproś Pracownika o powtórzenie wydanego polecenia
Na pewno zależy Tobie, by powierzone zadanie zostało wykonane dokładnie tak jak tego oczekujesz. Jeśli tak, poproś swojego Pracownika, aby powtórzył to co ma zrobić. Dopiero wtedy zyskujesz pewność, że dobrze zrozumiał Twoje polecenie. Jeśli tego nie zrobisz a zadanie zostanie źle wykonane to czy jest to wina menedżera, czy pracownika?
4) Utrwalanie informacji na nośniku
Pamięć jest ulotna. Zadbaj o to, by wszelkie ustalenia, zasady, zadania do wykonania zostały utrwalone na nośniku. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i masz łatwość w rozliczeniu zadań.
5) Identyfikacja ze zmianą
Jeśli chcesz dokonać zmiany, bądź gotowy na opór zespołu. Pierwsza ważna zasada – Ty sam musisz identyfikować się ze zmianą i akceptować ją.
6) Aktywizacja ludzi w proces zmiany
Liczysz na powodzenie w dokonaniu zmian? Sam tego nie osiągniesz, potrzebujesz do tego swoich ludzi i ich aprobaty. Jak to osiągnąć? Na pewno pomoże Tobie zaangażowanie ludzi w proces planowanych zmian.
7) Planowanie
Planuj, planuj i jeszcze raz planuj. Brak planu odpowiada za chaotyczne działanie. Co więcej, pamiętaj o planach awaryjnych, abyś był przygotowany na to, gdy coś pójdzie nie tak.
8) Ja jestem odpowiedzialny za cel zespołu
Ty jako szef odpowiadasz za cele zespołu, więc jako przywódca prowadź swój zespół do zwycięstwa.
9) Wyciągam wnioski
Każda sytuacja w organizacji może Cię czegoś nauczyć, jeśli tylko zainwestujesz czas, aby wyciągnąć z niej wnioski.
10) Świadomość mocnych stron i pracy nad sobą
Samoświadomość swoich mocnych stron, czyni się człowiekiem pewnym siebie. Jeśli wiesz w których aspektach powinieneś pracować nad sobą, możesz cały czas rozwijać siebie i stawać się ekspertem w swojej dziedzinie.
11) Za sukces odpowiedzialni są ludzie, za porażki przyjmuję odpowiedzialność
Każdy sukces zespołu jest jego sukcesem i każdej osoby, która brała w nim udział. Jeśli zespół poniósł porażkę odpowiedzialność spoczywa na Twoich barkach. Jako Lider i Przywódca to Ty nie włożyłeś wystarczająco wysiłku, by Twój zespół mógł odnieść zwycięstwo.
A Ty jakim Liderem i Przywódcą jesteś?
Adam Pluciński – Trener, szkoleniowiec i pasjonat tego co robi. Realizuje szkolenia sprzedażowe i zwiększa efektywność działów handlowych.